top of page
człowiek z dzieckiem

ZABURZENIA CZYNNOŚCIOWE

Ludzki organizm to precyzyjnie skonstruowany mechanizm, w którym każdy, nawet najdrobniejszy element ma znaczenie i wpływa na funkcjonowanie całego układu.

Dlatego warto pamiętać, że tylko troska o wszystkie składowe budujące strukturę ciała może zapewnić nam zdrowie i dobre samopoczucie.

Wychodząc naprzeciw takiemu rozumowaniu, współczesna stomatologia wykracza poza ramy zdefiniowanej specjalizacji i staje się dziedziną interdyscyplinarną.

W Estetica Gdynia przypadek każdego pacjenta rozpatrujemy nie tylko w kategoriach jego problemów dentystycznych, choć oczywiście świadczymy usługi z zakresu m.in. zakładania aparatów ortodontycznych czy leczenia chorób uzębienia. Sięgamy jednak również do innych działów medycyny: neurologii, otorynolaryngologii, ortopedii, rehabilitacji czy okulistyki.

Takie podejście umożliwia nam prowadzenie kompleksowej terapii, która koncentruje się na potrzebach czynnościowych, na usunięciu przyczyn, a nie wyłącznie skutków zaburzeń.

Zaburzenia czynnościowe narządu żucia

Dobry zgryz oraz prawidłowo funkcjonujące stawy i mięśnie narządu żucia dają komfort codziennego życia i zapewniają długotrwałe, poprawne działanie całego organizmu.

Najczęstszymi objawami zaburzeń czynnościowych narządu żucia są:

 • ograniczona możliwość otwierania ust;

 • ból mięśni narządu żucia;

 • zaburzony tor otwierania ust;

 • objawy akustyczne w stawie, takie jak trzaski i trzeszczenia.

 

Nieprawidłowości objawiają się nie tylko dysfunkcjami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego czy twarzy, ale również bólami głowy, migrenami oraz przewlekłymi dolegliwościami w obrębie mięśni szyi, barków, kończyn i kręgosłupa. Towarzyszyć im może pogorszenie wzroku lub słuchu oraz zawroty głowy i szum w uszach.

Specjaliści zauważają coraz częstsze i powszechniejsze pojawianie się tych dolegliwości. Mało kto wie jednak, że jedną z istotnych przyczyn może być nieprawidłowo funkcjonujący zgryz. Badanie kliniczne czynności oraz analiza instrumentalna stanu funkcjonalnego i interakcji między stawami skroniowo-żuchwowymi, zębami i mięśniami pozwalają na wczesne rozpoznanie nieprawidłowości i chorób.

Leczenia przyczyn i skutków i zaburzeń czynnościowych

Jeśli zaciskają Państwo zęby i często cierpicie z powodu bólu głowy, budzicie się z zaciśniętymi zębami, trudność sprawia Wam szerokie otwarcie ust, możecie podejrzewać u siebie zaburzenia czynnościowe narządu żucia.

W Estetica Gdynia zespół specjalistów z różnych dziedzin medycyny współpracuje ze sobą, by pomóc cierpiącym pacjentom.

Od terapii nieinwazyjnych i odwracalnych, jak np. zabiegi fizjoterapii i szyny zgryzowe, poprzez ekwilibrację, leczenie ortodontyczne aż po rekonstrukcje protetyczne – w duchu stomatologii interdyscyplinarnej leczymy przyczyny i skutki dysfunkcji czynnościowych. Mogą być one spowodowane np. przemieszczaniem się zębów, urazami stawu skroniowo-żuchwowego. nieprawidłowymi nawykami, takimi jak żucie jednostronne, czy wynikać z wad zgryzu albo stanów zapalnych stawów.

 Współpraca z najlepszymi specjalistami z różnych dziedzin

Aby zadbać o poprawne funkcjonowanie całego organizmu pacjenta, nie wystarczą działania o czysto mechanicznym charakterze, na jakich często skupia się tradycyjna stomatologia. Lekarze Estetica Gdynia działają w sposób wykraczający poza ramy swojej dyscypliny.

.

W zakresie leczenia zaburzeń czynnościowych ściśle współpracujemy z:

 • wyspecjalizowanym fizjoterapeutą i specjalistą medycyny manualnej;

 • laboratorium protetycznym posiadającym certyfikat potwierdzający wiedzę i umiejętności pracy systemem artykulatora indywidualnego Gamma i koncepcji prof. Slavicka;

 • specjalistą II stopnia terapii manualnej dr. Rakowskiego;

 • osteopatą;

 • chiropraktykiem pracującym w modelu terapii dr. Coxa i dr. Pierce’a;

 • specjalistą terapii powięziowej;

 • fizjoterapeutami po szkoleniach w systemie CRAFTA oraz kursach prof. Rocabado;

 • specjalistą P-DTR;

 • fizjoterapeutami specjalizującymi się w terapii stawu skroniowo-żuchwowego

 

Nowoczesne technologie w stomatologii interdyscyplinarnej

Zdobycze współczesnej myśli technologicznej wspierają zintegrowane procesy terapeutyczne. W naszej placówce na co dzień wykorzystujemy innowacyjne urządzenia do diagnostyki i leczenia zaburzeń czynnościowych narządu żucia, w tym m.in.:

 • system Cadiax do kondylografii, czyli kompleksowej diagnostyki narządu żucia;

 • artykulator indywidualny Gamma dedykowany koncepcji prof. Slavicka;

 • Gamma Dental Browser – oprogramowanie umożliwiające wirtualne planowanie leczenia w oparciu o analizę Cadiax i cefalometrię oraz funkcjonalne przeniesienie go poprzez artykulator Gamma do ust pacjenta jako pracę terapeutyczną lub ostateczną.

bottom of page